Ve Dağlar Yankılandı- Khaled Hosseini Kitap Yorumu

Ve Dağlar Yankılandı- Khaled Hosseini Kitap YorumuMerhaba arkadaşlar,

Yakın zamanda Khaled Hosseini'nin(Halid Hüseyni) Ve Dağlar Yankılandı kitabını okudum. Daha önce Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş kitaplarını okumuştum. Okuduğum üç kitap içerisinde beni derinden etkileyen kitap, Bin Muhteşem Güneş kitabı olmuştu. Hatta şurada yorumunu yazdım.
Ve dağlar yankılandı kitabına gelecek olursak;

Kitabın başlangıcı çok güzel. Annesi vefat eden Abdullah ve Peri adında iki küçük kardeşin birbirlerine olan sevgisini ve derin bağını anlatıyor. Abdullah kız kardeşini koruyup kolluyor, besliyor adeta annesi, babası, ablası, abisi gibi oluyor.  
Öksüzlerin babası evlenince, baba en küçük kızları Peri 'yi maddi durumunun elverişli olmamasından dolayı üvey dayısı Nebi'nin çalıştığı eve evlatlık veriyor. Ve hikaye başlıyor.

Bu hikaye çok iyiydi. Öyle ki yazar, sadece bu hikaye üzerinden devam etseydi kitap çok başarılı olurdu. Ancak yazar bir çok hikayeye ve bir çok karaktere yer verdiğinden dolayı hikayeler arası bağlantı kurmak zorlaştı ve hikayeler, okuyucuyu içine alamadı. Bu nokta da karakterlerin birbirleriyle olan ilişkilerini not ederek ilerlemek daha akılcı bir çözüm olacaktır. 

Abdullah ve Peri'nin hikayesine kitabın sonunda yeniden yer verilse de, yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Anlayacağınız kitap, yazarın diğer iki kitabının gölgesinde kalmış. Kitabı çok başarılı bulamadım maalesef.


Puan: 6/10

Sevgilerimle...


10 comments

 1. bin muhteşem güneş aklımda olsun baliiiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olsun baliiii. Çok güzel ve ağlamalı bir kitaptı. Çokça tavsiye ederim :)

   Sil
 2. Aslında yazarın ilk okuyacağım kitabı olarak, Uçurtma Avcısını belirlemiştim. Yorumunuza bakılırsa Bin Muhteşem Güneş kitabıyla başlamak gerek sanki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uçurtma Avcısı da güzeldi ama etkileyicilik açısından kesinlikle Bin Muhteşem Güneş! Çok sarsıcıydı. Sevgiler

   Sil
 3. Yazarın en bilindik Uçurtma Avcısı'nı ve Bin Muhteşem Güneş'ini okumuştum, gerçekten çok beğenmiştim. Ancak sizin de yorumladığınız gibi bu kitabı kime sorsam pek beğenmiyor, diğer kitaplarına göre oldukça sönük buluyorlar. O yüzden bu kitabı okumamıştım bende :) Çünkü sırada daha çoook okunacak güzel kitaplar var :))
  Emeğinize sağlık paylaşımınız için ^^
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Evet daha bir çok kitap var :) Bize değer katacakları okumalı :) Sevgiler :)

   Sil
 4. Bin muhteşem kitap yazarın okuduğum kitapları arasında hatta uçurtma avcısı ilk kitabı idi ama çok üzülmüştum hikaye örgüsünde diğer kitapları sonra okumalıyım demiştim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hepsinde ayrı bir hikaye anlattığı için bu duruma üzülmenize lüzum yok. Yalnızca yazarın olay örgüsü bakımından en iyi kitabının Bin Muhteşem Güneş olduğunu düşündüğümden, en son o kitabının okunması taraftarıyım.

   Sil
 5. Bu kitabı deli gibi merak ederken neden okumadığım hakkında halen bir fikrim yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende bir ara çok merak ettim ama çok da merak edilecek bir kitap olmadığına kanaat getirdim. :)

   Sil

Fikirlerinizi önemsiyorum,
Lütfen benimle düşüncelerinizi paylaşın :)