Kendini Arayan Kadın ve Aradığını Bulan Kadın Kitapları - Halit ERTUĞRUL


9 yaşımda bir hocam, "Hakikatten ayrılmaman dileğiyle" notunu düşerek, Kendini Arayan Kadın kitabını hediye etmişti bana. Tabii çocuk aklıyla okumadım. Zaten okusam da anlamazdım. Aradan yıllar yıllar geçti ve okumak nasip oldu.


Gerçek bir hayat hikayesi isimler değiştirilerek bir kitap haline getirilmiş. Bu yüzden daha bir hassasiyetle okuyor insan.Kendini Arayan Kadın kitabında yazar; hem yetim hem öksüz, güzelliğinin başına bela olması sonucu bataklığa düşen ve çıkmaya çabalarken daha çok batan Nilüfer isimli bir kızın hayatını konu alıyor.

Maddi anlamda doyum noktasına ulaşan Nilüfer'in, manevi anlamda bir boşluğa sürüklenmesine şahit oluyoruz. Bu duruma ağlayarak, zırlayarak, dua ederek tepki verse de bir türlü bataklıktan çıkmaya vakıf olamıyor.

Sonrasında şer görünen bir rahatsızlık ile kötü olaylardan sıyrılıp yeni bir hayata adım atıyor ve tövbe kapıları ardı ardına açılıyor.

Bu esnada lise zamanlarında aşık olduğu  Seyda ile karşılaşıyor. Nilüfer, geçen yıllara rağmen duygularının zerresinin dahi eksilmediğini görünce onunla evlenmek istiyor ancak Seyda keskin bir dille evlenmeyi reddediyor.

İlk kitap bu şekilde noktalanıyor.

2. kitap ise Aradığını Bulan Kadın.

Aradığını Bulan Kadın aslında Nilüfer değil, Nilüfer'in tanıştığı bir kadın. 

Ancak Nilüfer'in de Aradığını bulduğunu söyleyebiliriz. 2. kitapta Nilüfer'in sürekli Rabbinden af dilemesini ve kendini affa layık görmemesini okuyoruz.
Kutsal topraklara yolculuğa ve orada yaşanılan olaylara değiniliyor.
Ayrıca 2. kitabın verdiği en büyük mesaj : "İmtihanın da bizim gibi bir ömrü olduğu

Onun dışında 2. kitapta Seyda ile olan olayların daha fazla olmasını beklemiştim ancak olaylar öyle gelişmedi. -zaten yaşanmış hikaye ne bekliyorsam. Şuraya hayatın toz pembe olduğunu düşünen bir kukla çizelim :)-

Çok mutlu bittiğini söyleyemeyeceğim bir eserdi.

Gerçekten yüksek imanlı bir Nilüfer ile karşılaştık. Affa layık bir kul oldu. Rabbim bizlere de nasip eder İnşallah.

İki kitapta güzeldi ancak ders verici bir kitap olduğu için herkese hitap etmeyeceğini düşünüyorum.

Kendini Arayan Kadın 5/5
Aradığını Bulan Kadın 5/4


Sevgilerimle...

20 comments

 1. Gerçekte ne hayatlar var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kimi zaman basit sorunlarımızı büyütmeyi seçiyoruz :/

   Sil
 2. Kendini Arayan Kadın ablamın kitaplığında yatıyor hala, o da çok ısrar etti ama okumamıştım, sıra gelir mi bilmiyorum ama listeye ekledim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıra gelsin o halde. Belki senin ihtiyacın vardır bu kitaba. Bilemezsin ki.. :)
   Öpüyorum adaşcım ^^

   Sil
 3. Arada okumak iyi gelir boyle kıtapları. Şule Yüksel senler kitaplarını getirdi aklıma. Tavsiye için saol. Okumak isterdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Aslında benziyor ama Şule Yüksel'in Huzur Sokağı kitabı hem edebi yönden hem de kurgu yönünden benim için ayrı bir yerde olan bir kitaptır :)

   Sil
 4. Haklısın herkese hitap etmeyebilir. Yazarın dili nasıl acaba bilemedim. Bir de ilk defa duyuyorum bu yazarı o yüzden de bir şans vermeliyim diyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok kitabı var aslında yazarın.
   Böyle kitapların vakitleri olduğunu düşünüyorum. Sizin ihtiyacınız olduğunda beliriveriyorlar çünkü :)
   Yazarın dili sade ve akıcı :)
   Sevgiler ^^

   Sil
 5. Zannediyorum bu ülkede herkes en az bir defa Halit Ertuğrul okumuştur.Emine Şenlikoğluna vb. din üzerine yazan yazarlara göre daha barışçıl olması özel yapıyor onu sanırım.Keyifli okumalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çokça katılıyorum. Kimileri bazı doğruları dayatarak öğretmeye çalışıyorlar ama Halit Ertuğrul'un üslubu çok yerinde. ^^
   Teşekkür ederim ^^

   Sil
 6. Doğru söylüyorsun bu tür kitaplar herkese hitap etmez, bir de doğru zamanda okunmaları gerekiyor bence verdiği mesajı doğru ve sağlıklı algılayabilmek için. Ne güzel bir hediyeymiş ama, çok hoşuma gitti. :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet güzel bir hediyeydi :)
   Kesinlikle böyle kitapların vakti var :)

   Sil
 7. Gerçek hayat hikayesi olması çok güzelmiş arkadaşım :) Ayrıca o zamanlar hocanın kitabı hediye etmesinin yanı sıra yazdığı notu çok sevdim :))

  YanıtlaSil
 8. Çocukluğumun kitapları Halit Ertuğrul'un kitapları diyebilirim. Hep imrenerek ve merakla okumuşumdur. Hayatımı oldukça etkilemiştir. Kitaplığımdan indirip tekrar okuma isteği verdiniz :) Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ben teşekkür ederim. Çok güzel bir yorum bu :)
   Tevafuk oldu o halde :)

   Sil
 9. İkincisinin ismi çok iddialı geldi bana. İnsan bazen gerçekten buluyor güzel şeyleri, lakin nasıl değerlendiriyor mesele bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok doğru bir yorum. Doğrular, nasıl anladığımıza göre de değişiyor.

   Sil
 10. Hayatta insanin aradigina ulasmasi güzel bir sey. Arayislar farkli da olsa...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah biz güzel arayışlar içinde olanlardan oluruz..

   Sil

Fikirlerinizi önemsiyorum,
Lütfen benimle düşüncelerinizi paylaşın :)